Topikgazda: Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 16:44

Csak két párt jutna be a parlamentbe (TÁRKI)  

Ugrás a cikkhez
A felnőtt lakosság körében végzett márciusi vizsgálat eredménye szerint a népesség körében a korábbi hónapokban tapasztalt pártpreferencia trendjei nem változtak .A felmérés szerint a nagyobbik ellenzéki párt továbbra is jelentősen vezet a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=112809
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 04. 02. 09:58
Előzmény: #16  tokos.
#18
"1994-ben meg 34-35% os szavazattal abszolút többségük volt."
Igen, 2006-ban meg 1% pontos különbség is több, mint 20 mandátumkülönbséget eredményezett.
Ezért mondom, hogy most a 63:23 az nagyon durva különbség, iszonyatos parlamenti főlényt eredményez.

"Persze ez függ a többi erőtől is, ha sok kicsi van, akkor elaprózódnak a szavazatok, és a legnagyobb jut be legkönyebben, ha viszont két nagy van, akkor nem ennyire drámai a parlamenti létszám és a szavazatarányközötti különbség, de a nagyobb természetesen ekkor is túlnyeri magát. Állítólag direkt csinálták így a stabilitás érdekében."

Szerintem alapvetően jól ki lett találva ez a választási rendszer. Mi sem jobb bizonyíték, mint 5 sikeres választás egy átalakuló orszgában. Sose volt patthelyzet, sose volt olyan gyenge kormány, ami működésképtelenné vált, stb. stb.
tokos. 2009. 04. 02. 08:34
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#17
Ezt mondjuk nem hiszem, ebben legfeljebb egyes fanatikus szoci hívők reménykednek csak, hogy hátha.

De hidd el, el fog menni a legtöbb, mert úgy rühelli már a bolsikat, hogy el se tudod képzelni. Bár nem hiszem, hogy mind a Fideszre fog szavazni, a kisebb pártok el tudnak csípni közülük egy jópárat. De nem a szocik.
tokos. 2009. 04. 02. 08:27
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#16
1994-ben meg 34-35% os szavazattal abszolút többségük volt.

Persze ez függ a többi erőtől is, ha sok kicsi van, akkor elaprózódnak a szavazatok, és a legnagyobb jut be legkönyebben, ha viszont két nagy van, akkor nem ennyire drámai a parlamenti létszám és a szavazatarányközötti különbség, de a nagyobb természetesen ekkor is túlnyeri magát. Állítólag direkt csinálták így a stabilitás érdekében.

Én azért örülnék ennek, ha ekkora túlsúlyban van a Fidesz, akkor nem kell félnem a szociktól, és nyugodtan szavazhatok az egyik kisebbre.

Ráadásul szerintem egy jó kampány segíthet a kisebbek helyzetén, szerintem pl. Ibolya nem csinált rossz bótot a Bokrossal, el tud csípni jópár szavazatot a szociktól, talán a szadesztől is, sőt talán jobbról is.
Törölt felhasználó 2009. 04. 02. 00:30
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#15
Ez világos, nem erre válaszoltam.
Nagyon nagy a bizonytalanok aránya. Ezek közül van egy rakás "szokásos" bizonytalan, aki majd dönt valahogy, meg most van nagyon sok olyan, aki még mindig keresi a hiteles, vagy nevezzük 3. erőnek pártot (ezek közül aztán lesz, aki nem fog elmenni, lesz aki elmegy és mégis valamelyik meglévőre x-el).
Törölt felhasználó 2009. 04. 02. 00:17
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#14
Nem ez teszi bizonytalanná. Az össznépességen belül a Fidesz támogatottsága alig változott. 2006 hoz képest 28%-ról felment 33%-ra, miközben az MSZP veszített 38%-ról 12%-ra. Ebből a 26%-ból, ami el tűnt, a Fidesz magyaráz 5%-t a Jobbik kb. 3-t (persze nem közvetlenül), a maradék 18% nincs sehol.
A 2/3 az Ő viselkedésükön fog eldőlni, és az EP választáson ebből nem fog látszódni semmit mert oda nem megy el, ebből a 18%-ból, a többség.
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 23:14
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#13
Igen, a nagy különbségnek van egy ilyen kényelmi hátránya (bár, amilyen elutasítás van a jelenlegi kormánnyal szemben, én ebben sem vagyok biztos), de ekkora különbség nem tud érdemben csökkeni még így sem.
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 23:06
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
én arra gondoltam pénznyelő, hogy ha sok fidesz szimpatizáns állandóan hallja a 2/3-ot, úgy gondolja hogy minek elmennie, úgyis meglesz nekik.
ez sülhet el a visszájára
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 22:56
Előzmény: #10  Törölt felhasználó
#11
"szvsz nem annyira biztos az a 2/3, mint amennyire az elemzők/közvéleménykutatók hirdetik."
Dehogynem. 63%:23% támogatottság arány gyakorlatilag biztosra teszi a 2/3-ot. Gondold végig, a 176 egyéni jelölt elsöprő többségében (90%) Fidesz győzelem lesz + megszerzik a támogatottságarányú listás helyeket (a 152-ből) és lesz még valahány (az 58-ból nem olyan sok) töredékszavazatos helyük a meg nem szerzett egyénikből.

"ha sokan gondolkoznak így, akkor még az egyszerű többséges is elveszthetik, mint legutóbb."
Legutóbb 43:42% volt a támogatottság arány. És ebből lett 186 (48%), ill. 164 (42%) parlamenti arány. A szociknak kis híján egyedül meglett a többségük.
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 22:38
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#10
penznyelo,
szvsz nem annyira biztos az a 2/3, mint amennyire az elemzők/közvéleménykutatók hirdetik. ez a folyamatos 2/3-os fidesz többség hangoztatás a fidesz szavazók "elaltatását" is szolgálja, mondván nem megyek el rájuk szavazni, úgyis meglesz a 2/3. ha sokan gondolkoznak így, akkor még az egyszerű többséges is elveszthetik, mint legutóbb.

egyébként meg én - tudom, ezt még előtte kellett volna leírnom - azt határoztam el, hogyha az szdsz elintézte volna az EP-vel együtti választást, akkor én rájuk szavaztam volna.
de ez már elúszott.
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 22:37
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#9
Gondolom, viccnek szántad a szövegedet...
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 22:34
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#8
Egyetértek, a cím helytelen.
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 22:32
Előzmény: #1  portfolio
#7
Ez az 5 %-os határ komolytalan...
Hibahatárnak elmegy, borravalónak is kevés.
Ideje lenne a bejutási %-ot a mindenkori ÁFA értékéhez igazítani.
Ezzel a szélsőségeket ki lehet zárni.
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 22:20
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
Már megbocsássatok, de Ti a saját véleményetekről írtok a választási esélyeket illetően én viszont a cikkről, illetve a benne lévő adatokról.
Eddigi tapasztalataim alapján a biztos szavazók aránya szokta megközelíteni a valódi szavazati arányokat. A cikk adatai alapján:
Fidesz:62% bejutó.
MSZP:23% bejutó.
SzDSZ:5% bejutó.
Ez 3., ha a cikkíró nem akar továbbkombinálni, akkor a címbe 3-t kell írnia.
De, KDNP 2% biztos bejutó Fidesz szövetséggel, tehát igazából különösebb agyi erőfeszítés nélkül is a címben 4-nek kellene lennie.
Ehhez jön még, hogy az MDF és a Jobbik, mért 4%-a is nagy eséllyel bejutó, hiszen az MDF-nek pl. a múltkor is ennyit jósoltak. A Jobbikot pedig támogatja a Fidesz nagy aránya, ezért van esélye még Fidesz átszavazásra is a párt jobb széléről. A kettőből legalább az egyik valószínűleg befutó.

A közölt adatok tehát 4-6 párt bejutását jósolják, a cím ezért helytelen.
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 22:01
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
Short
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 21:34
Előzmény: #1  portfolio
#4
Azért ahhoz képest, hogy a Portfólió is írt múlt héten arról cikket, hogy a piac előrehozott választásokat szeretne, ahhoz képest szvsz ezt a kérdést mintha nem gondolta át volna teljesen senki. A jelenlegi adatokkal ugyanis:
- gyakorlatilag biztos a 2/3-os Fidesz többség (ugyanis a támogatottság aránya is ennyi a két nagynak, márpedig a választási rendszer még a nagyobb felé torzít is)
- nagyon valószínű a Jobbik bekerülése.

Kíváncsi lennék a másnapi tőzsdei nyitóra egy 2/3-os Fidesz többség + szélsőjobb parlamentbe kerülése esetére... Azt gondolom, egy egészséges Fidesz többségnek (pláne 4 parlamenti párttal) szemben '98-al a közelmúltat és a helyzetet ismerve, örülne a piac. Ezt kijelenthetjük. Egy 2/3-osnak kevés parlamenti párttal szvsz már nem annyira, egy 2/3 + Jobbik verzió (ami jelenleg a legvalószínűbb scenario) meg elég meredek lenne...
kiegyezo 2009. 04. 01. 21:23
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
A KDNP gyakorlatilag nem tekintik önálló pártnak. Ki tudja, miért? :-)))

Volt itt is valamelyik topicban ilyesmi mondat: ... _egypárti_ Fidesz-KDNP kormány fog alakulni...

A másik kettő nyilván az SzDSz és a MDF lenne, ők a szakadék szélén állnak.

A magam részéről őszintén kiváncsi vagyok, ki ugorja át a lécet.

Meg, persze, arra is, hogy mikor.

Üdv: kiegyezes.hu ( link )
Törölt felhasználó 2009. 04. 01. 21:09
Előzmény: #1  portfolio
#2
Vajon miért ez a cím, ha a cikkben közölt adatok alapján 3 párt bejutó. A tapasztalatok és a várható szövetség (Fidesz-KDNP) alapján pedig 5 párt bejutása valószínűsíthető a cikkben közölt adatok alapján.

Topik gazda

_kanyisz
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek