Portfolio.hu fórum

Tisztelt Fórumozók,

A folyamatos véleménycsere biztosítása érdekében a fórumregisztrációban az alábbi változásokat léptetjük életbe:
Az új regisztrációk két hét után automatikusan élesednek.
Bízunk benne, hogy a könnyítés ellenére is folyatódik az a tendencia, hogy a fórum hangneme egyre kulturáltabb, higgadtabb.
Ami nem változik:
  • továbbra is érvényben maradnak a szigorú moderálási szabályok, vagyis
  • a személyeskedő, sértő hozzászólások után figyelmeztetés, majd kitiltás következik,
  • a közszereplőkkel kapcsolatos hozzászólások esetében (a nagyobb tűréshatár figyelembevételével is) szintén elvárt a kulturált véleményformálás.
  • bármely felhasználó jelzést küldhet a Portfolio.hu részére indoklással, ha úgy véli, hogy a Fórumban trágár, másokat sértő, az adott témától teljesen független, vagy bármilyen más szempontból kifogásolható hozzászólás született.
  • a Portfolio.hu minden felhasználót egyszer figyelmeztet arra, hogy megsértette a Fórum szabályait, második alkalommal figyelmeztetés nélkül letiltja az adott hozzászóló írásra vonatkozó jogosultságát.
  • a Portfolio.hu dönthet arról, hogy figyelmeztetés nélkül, azonnal kitiltjaaz adott felhasználót.

További jó beszélgetéseket kívánunk!

A nyugdíjról - Tiszta lappal

<< vissza a fórum témákhoz

[1] ... [3] [4] [5] [6] 7 [8]

Új hozzászólás | Nyomtatható verzió | betűméret: növel | csökkent

Hozzászólások oldalanként: 20 | 40 | 60 | 80 | 100   Sorrend: növekvő | csökkenő

(#40) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
Értékelés:  1
előzmény (#39: Peterbond) | válasz erre | szombat, 22:03
nézd
biztos tök jól tudják

én meg azt tudom, hogy 940 most (lehet h 950 majd megkérdezem reggel) a szociális minimum 14X egy évben
ebből, hogy jött ki 1022 az talány
igaz, a tb-t levonják
de akkor is

ennyit tudok ehhez hozzáfűzni
gambadoro
Jelzés a moderátornak

(#39) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
Értékelés:  -1
előzmény (#38: Peterbond) | válasz erre | szombat, 21:02
Most hirtelen egy 2014-es összehasonlítást találtam csak.

link

"Egy átlagos cseh nyugdíjas átszámolva durván 400 eurót (123 ezer forint) kap az államtól havonta – ez nagyjából hasonló Szlovákiában is. Pár kilométerre nyugatra, Ausztriában azonban az átlagnyugdíj 1022 euró (316 ezer forint) – írja az Aktuálne.sk portál. Hazánkban 115 ezer forint az átlagos öregségi nyugdíj."

Tehát a cseh,szlovák és magyar között van kb 10% eltérés se.

2014-ben a Szlovák GDP/fő 13600 EUR volt. A cseh 15400 EUR míg a Magyar 10600EUR.

Tehát mi átlag nyugdíjban 8%-al kevesebbett adunk miközben átlagosan egy ember 25%-al termel kevesebbett mint egy szlovák és majd 50%-al mint egy cseh.

Szóval GDP arányosan elég szolidárisak vagyunk a velünk egy szintűekhez képest.

És ha már osztrákok. Osztrák nyugdíj nincs 3-szorosa a magyarnak ( 115 vs 316 ezer forint )
Míg a GDP/fő-ben ők 3,5 -szer többet termelnek. Tehát arányában a magyar SZOLIDÁRISABB az osztráknál is.
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#38) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
Értékelés:  0
előzmény (#35: gambadoro) | válasz erre | szombat, 20:53
"minden más amit írtál irreleváns, mert egyéni élethelyzet kérdése amit nem lehet kivetíteni a sokaságra"

Akárhogy nézem baromi nagy általánosságot írtam. TE jösz egyedi helyzetekkel. 50 évesen kirúgnak és soha többet nem helyezkedek el. Hát jóval kevesebb ilyen ember van mint aki Félretehetne vagy 2-3 gyereke lehetne.

Van persze ez is egy probléma. Engem is ugyanúgy fenyeget mégse az a tervem hogy akkor bedobom a törölközőt és tartsanak el a többiek. Ha mindenki így állna hozzá nem is lenne 50 év felett munkavállaló.

Amúgy meg holland és Belga példákkal jöjjünk majd akkor ha mi is 32-34 ezer EUR GDP-t termelünk fejenként és nem 11 ezret.
Ott már van miből szociálisnak lenni.
Nálunk is többet osztanak mint Ukrajnában. Nepálban valószinűleg minimálnyugdíj sincs.
Érdekelne mennyi a szlovák nyugdíj illetve nyugdíj minimum például.
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#37) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#35: gambadoro) | válasz erre | szombat, 20:47
A Nyugati jóléti állam már egy eredmény. Nem ez vezetett a felemelkedéshez hanem a felemelkedés vezetett a jóléti államhoz.
Nem előbb osztogattak sok pénzt és lettek fejlettek. Hanem fejlettek lettek és utána megengedhetik hogy osztogassanak.

Nem ugiorhatsz át lépcsőfokokat. Termeljen a magyar átlag annyit mint egy holland és adhat átlag annyi minimálnyugdíjat utána. De nem azért lesz 2-szeres GDP mert sok nyugdíjat osztogatunk.
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#36) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#34: gambadoro) | válasz erre | szombat, 20:45
"te azt mondat az orvos kevesebbet keres mint a kőműves "

Nem azt mondtam van olyan is hogy jó szakmával többet keres mint egy diplomás. Egy főorvos valószinűleg nagyon jól keres. Ahogy nőgyógyász és fogorvos is kurva sokat.
Egy 2015-s cikket találtam most hirtelen.

"Ennyit keres ma egy orvos

Ma egy orvos havi bruttó alapbére átlagban 278 ezer forint."

De megnézve az egészségügyi bértáblát
link

se sokkal többre jön ki ma se. 10 évnél kevesebbett dolgozott orvos 250 bruttó alatt keres.

Miközben egy jó szakember maszekként 4-5-600 ezreket is keres havonta. Persze ha jó szakember és nem ázik be utána a fürdő 2 hét után.
( mindkettő adózik még ez után. Ha a maszek gyerek minimálbérre van bejelentve az csak azt jelenti hogy többet csal el ).

De a mondandóm lényege hogy lehet nem túl sok ésszel is jól keresni. Nem muszály hozzá diploma. Van rengeteg okos ember aki keveset keres és van sok kevésbé okos aki viszont sokat.
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#35) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#33: Peterbond) | válasz erre | szombat, 19:56
de rossz lesz

rosszabb lesz, mintha nem fizettél volna addig semmit, de az utolsó 15 évben befizeted amit addig kellett volna (kiegyenlítve a béremeléssel)
legalábbis tavaly még így volt, ezt konkrét példából tudom

minden más amit írtál irreleváns, mert egyéni élethelyzet kérdése amit nem lehet kivetíteni a sokaságra

csak azt tudom mondani: engem az osztrák, holland, stb. rendszerek győztek meg, ezek működnek és a szolidaritáson alapulnak, még az ultarlibsi holland is
ha, szerinted nem ez a járandó út, akkor nem is akarsz nyugati jóléti államot

nekem ez tetszik
bizonyította, hogy egyáltalán nem torzítja a munkaerőpiacot, viszont működik
nem növeli a semmittevők számát
nem növeli a munkanélküliséget
viszont egyensúlyban tartja a társadalmat, mert a szegényeket is fenntartja

mi bajod ezzel?

miért nincs ezzel bajuk nekik?
miért lenne kontraproduktív a sávos adó, amikor nem az?
miért lenne kontraproduktív a magas (értsd: emberhez méltó) minimálnyugdíj szociális alapon, amikor európa jobbik részén ez működik?

gambadoro
Jelzés a moderátornak
(#34) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
Értékelés:  2
előzmény (#32: Peterbond) | válasz erre | szombat, 19:50
te azt mondat az orvos kevesebbet keres mint a kőműves

én leírtam mennyit keres
feketén
minimálra bejelentve

ha az orvos keres a kórházban 300 ezret netto, az a számlás kőművesnek 600 feletti bevételnél lenne meg

a cégek minimálra jelentik be 8-10 e a segédmunkás a kőmüves, szakmunkás, gázszerelő stb kb 400e-re jön ki zsebbe a kétharmada
ez nem fizetés
és amint vége a szezonnak szevasz

ha felveszik állandóra az netto 200-250 max, de akkor nagyon sokat mondtam

ha kimegy németországba 1700-2000 euró
vagy leginkább magyar minimál + 1300-1500 kiküldetés pénz

nyugdíj ebben az esetben is nudli
gambadoro
Jelzés a moderátornak
(#33) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#31: gambadoro) | válasz erre | szombat, 19:29
"ki mondta, hogy le kell vinni a bérét bárkinek? "

Mondjuk itt rosszul fogalmaztam mert ez a rész a nyugdíjra vonatkozott volna. Szóval ha valakinek több nyugdíjat adsz akkor a másiktól el kell venned ( mivel a keret nem változott. ő nem fizetett be több járulékot ).

De a béreknél is ha magasan fizeted meg az egyik szakmát ugyanazon termelés mellett akkor azt csak úgy tudod ha a másiktól vonsz el ( lásd sávos szja javaslatod, de csak önmagában is ha egy cég kétszer annyit költ portásra és biztonsági őrre akkor másra kevesebb jut neki ).

"a szolidaritás pedig nem pénz kérdése "
Akkor most mégsem az alacsony nyugdíj a gond vagy pedig igenis pénz kérdése.

"ha mondjuk téged 50 évesen kivágnak, könnyen lehet ,hogy ez életben nem lesz újra munkád - max valami kuli
de ettől még krva sokat tanultál, korábban sokat fizettél be a nyugdíj mégis alacsony lesz
akkor így jártál? "
.
1. Ha 50 és 65 között nem teszek semmit hogy jövedelmet szerezzek akkor igen így jártam. Sok lehetséges mód van hogy gondoskodjak a magam sorsáról és ne legyek teher a társadalmon.
- Nevelhetek 2-3 gyereket akik segítenek mikor én leszek öreg.
- Félretehetek akkor amikor "jólmegy" arra az időre amikor majd nem megy jól. Mint a hangya aki félretesz a 7 bőséges év alatt nem csak elverek mindent mint a tücsök.
- Kiépítek kapcsolatokat, barátokat szerzek akik alkalmaznak akkor is ha idősebb leszek mert tudják hogy jó munkaerő vagyok mégha 50 is lettem. Egy idegen persze hogy dobja az önéletrajzot ha azt látja 50 éves a jelentkező. De aki ismer az alkalmazhat persze csak ha tényleg jó munkaerő vagyok.
.
2. Ha 50 éves korodig fizetted a járulékot NEM lesz rossz nyugdíjad. A 20-25 ezres tényleg alacsony nyugdíj azoknak jut akik 20 évet se tudnak leigazolni és azt is minimálbéren.
Persze nem annyi lesz mintha 65 éves koromig fizettem volna.
.
3. Összekevered azt is hogy mi az ami "járna" szerinted és mi az ami "van". A Kárpáraljai magyarok is keményen dolgoznak mégse álmodhatnak magyar nyugdíjról sem. Nepálban meg még annyi sincs. Segítene Nepálon ha ott is "szolidárisabbak" lennének a Nepáliak és annyi nyugdíjat adnának mint az Osztrákok?
.
A Te gondolatmeneted akkor lenne igaz ha volna egy réteg aki nagyon sokat keresne és luxusban élne és nem osztana vissza semmit a szegényeknek. De Magyarországon még középosztály is alig van, épp hogy kialakulóban. És már most is nagyon magas az újraelosztás az országban. Sokat kapnak azok akik keveset dobnak be a közösbe. Ezt nem tudod a végtelenségig húzni és a nagy egyenlősdiből sose az jön ki amit te szeretnél.
Össztársadalmi szinten az hozz jobb életszínvonalat ha az érdemek szerint "jutalmazod" az embereket. Mert így ösztönözve lesznek arra, hogy többet, jobbat minőségibbet állítsanak elő, különben kevesebb jut nekik. Ha az iskolába a rosszabbul tanuló gyerekek jegyét feljavítod és a jobbakét lehúzodd 1-2 év múlva a versenyeken mindenki rosszabbul fog teljesíteni mert nem a Tanulást jutalmaztad.
Ha azt tetted volna biztos lesz aki kibukik de a többség összeségében jobban fog teljesíteni és többre fogja vinni.
Segíteni kell a lemaradóakon is de ezt nem tolhatod a végtelenségig a jól teljesítők rovására.
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#32) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#29: gambadoro) | válasz erre | szombat, 19:07
Most mondtam egy példát. Nekem ismerősömnek kellett volna valaki aki újrarakja a házban a vezetékeket és az ajtókereteket. 3 hónapig csak igérgette a mester majd vidékről hoztak embert aki elvégezte. Na ő nem horror áron volt de aki jött volna az nagyon drága.

De a lényeget értsd. Jó szakmával simán kereshetsz jól. És igen előfordulhat hogy kitanulsz egy szakmát aztán abból túlkínálat lesz. Vagy szakmát választasz vagy kiemelkedsz abban a szakmában.
De csak azért nem jár magas bér mert csak.
Egyetértek hogy minden munka megérdemli az elismerést és nem szégyen akár aszfaltozónak lenni vagy bármi fizikai munkát végezni.
Ettől függetlenül arathatsz kaszával is az is kemény meló mégse fizetnének érte semmit.
Ez van.
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#31) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#26: Peterbond) | válasz erre | szombat, 18:54
ki mondta, hogy le kell vinni a bérét bárkinek?
fel kell emelni az egyszerű embert

másrészt a nyugat mindenhol sávosan adóztat mert tudja, hogy nem lehet a tömegeket alantas sorban tartani

a szolidaritás pedig nem pénz kérdése

én azt állítom, hogy a társadalom biztosítsa az emberhez méltó nyugdíjas kort akkor is, ha valaki nem keresett ehhez eleget
mert ez nem feltétlenül az egyén hibája

ha mondjuk téged 50 évesen kivágnak, könnyen lehet ,hogy ez életben nem lesz újra munkád - max valami kuli
de ettől még krva sokat tanultál, korábban sokat fizettél be a nyugdíj mégis alacsony lesz
akkor így jártál?

hát, ez elég rossz megközelítése a társas létnek
gambadoro
Jelzés a moderátornak
(#30) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#25: -pny) | válasz erre | szombat, 18:50
hát persze
és nézel majd körbe mert nincs melós kubikos se senki
okos vagy
gambadoro
Jelzés a moderátornak
(#29) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#27: Peterbond) | válasz erre | szombat, 18:48
ezek ilyen urban legend-ek
mindig kaptam kőművest
a kőműves ha bejelenti magát és mindent befizet messze nem keres annyit mint egy orvos

ma 10e/nap max a segédmunkás
a szakmunkás a duplája
minimálra bejelentve
akkor?

gambadoro
Jelzés a moderátornak
(#28) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#18: gambadoro) | válasz erre | szombat, 18:46
"ausztriában a szociális minimum 900 euró felett van 14x egy évben
ennyi jár "

Ennyit tudnak kitermelni neki. Magyarország szerinted beéri ausztriát ha nálunk is 270.000 forint lesz a munkanélküli segély vagy ennyit keres majd a Tesco-s árufeltöltő?
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#27) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#17: gambadoro) | válasz erre | szombat, 18:45
"sarkos példa: mi lenne, ha holnaptól mindenki orvosira járna vagy mérnöknek tanulna
de mindenki

ki szedné le a krumplit egy forintért?

vagy a gazdagok nem esznek? "

Akkor biza a krumpliszedő fog 3-szor annyit keresni mint egy orvos. Mivel sok orvos lesz és kevés krumpliszedő.

De nem ez a helyzet.
Most ha kőműves kell vagy tetőfedő egy vagyonért találsz mert hiányszakma. Kezdő orvos meg felét keresi.
Persze legyen egy minimum amit kap de nem adhatsz neki annyit mint az osztrákok mert nem jut.
Elvehetsz attól aki sokat keres de annyit érsz el hogy inkább ausztriába megy és fizet járulékot és kap majd nyugdíjat. A kubikus meg így járt. annyit se kap mint eddig.
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#26) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#16: gambadoro) | válasz erre | szombat, 18:40
"ez az a hozzáállás, ami miatt soha sem fogjuk még csak megközelíteni sem a nyugatot"

Javíts ki ha tévedek de a Nyugat volt ami azt jutalmazta aki többet tett és "büntette" aki kevesebbet. Míg a szocializmus volt az ami ugyanannyit adott mindenkinek az egyenlőség jegyében.
Melyik rendszer is omlott össze?

A nyugat megteheti hogy szolidárisabb már mint 50 éve. Mi nem azzal érjük be a nyugatot hogy lemásoljuk ahogy most osztogat mert nekünk nincs mire ennyit osztogatni. Ha mi is olyan hatékonyan és magas hozzáadott értékkel termelünk mint ők akkor adhatunk többet azoknak akik kevesebbett termelnek.

De továbbra is várom hogy miért lenne attól jobb hogy a munkanélküli juttatást felemeled mondjuk 150.000-re a kukást 300.000 és lehozodd a programozót, főmérnököt és főorvost 300.000-re?
Peterbond
Jelzés a moderátornak
(#25) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
Értékelés:  -2
előzmény (#16: gambadoro) | válasz erre | szombat, 18:26
Pont fordítva, a te lent írt egyenlőségre törekvésed az az a hozzáállás, ami nem visz előre.

Aki többet keresett egész életében, annak igenis legyen arányosan nagyobb a nyugdíja.
-pny
Jelzés a moderátornak
(#24) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#23: turmix) | válasz erre | szombat, 18:25
Hát ez az! Még hozzátenném, hogy itt a nyugdíjasokról megy a vitatkozás. Örüljön szerintem, aki megéri. De azokkal mi van ebben a rendszerben, akik végig fizettek a nyugdíjkasszába, de mondjuk 48, 54. vagy épp 61 évesen hirtelen, vagy bárhogyan, de elhaláloznak? Bizony, nekik már mindegy, a hátramaradottaknak nem, de nincs igazság, ki eddig él, ki addig. A manyup pénz legalább örökölhető volt az ígéret szerint...
_Sigorszky
Jelzés a moderátornak
(#23) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#21: _Sigorszky) | válasz erre | szombat, 18:11
Öt évvel rövidebb ideig élnek a magyarok az EU-átlagnál
.
.
Az EU összes tagállamában az átlagos születéskor várható élettartam 81 év,míg Magyarországon 76 – írta a Világgazdaság.

A férfiak hazánkban alig több mint 72 évre számíthatnak.

link
turmix
Jelzés a moderátornak
(#22) Re: A nyugdíjról - Tiszta lappal
előzmény (#19: capaeledel) | válasz erre | szombat, 17:48
persze
de ezért fontos, hogy legyen egy olyan minimum ellátás, ami emberhez méltó

a mostani huszonezer forint szánalom és kegyetlen

a társadalom pedig elfordul, becsukja a szemét

holott, ilyen alapokon nem működhet hosszú távon semmi

vagy mi legyen, éhezők viadala????